Strona główna
  Kiedy mozna sprzedac mieszkanie otrzymane od rodzicow bez podatku

Witaj na ironia-i-bol

Temat: sprzedaz i kupno mieszkania - podatki - rozni wlasciciele
Rodzice maja stare mieszkanie jeszcze z lat 70-tych. Chcieliby je sprzedac i srodki przeznaczyc na zakup nowego mieszkania dla dziecka. Jak to najlepiej zrobic od strony podatkowej. Czy najpierw przepisac stare mieszanie na dziecko (pelnoletnie, by nie bylo watpliwosci ;)) i pozniej ono sprzeda mieszkanie i otrzymane w ten sposob pieniadze stana sie wkladem wlasnym przy kredycie na drugie mieszkanie. Czy tez lepiej sprzedac stare mieszkanie i darowac pieniadze? Z punktu widzenia oplat notarialnych lepszy wydaje sie pomysl, sprzedaz mieszkania przez rodzicow i przekazanie pieniadzy. Ale jak to bedzie z podatkami za sprzedaz mieszkania? Czy ktos moze widzial w sieci jakis dobry poradnik?
Źródło: topranking.pl/1853/sprzedaz,i,kupno,mieszkania,podatki,rozni.phpTemat: zwolnienie z płacenia podatku
"Tomas zB." Czy ktoś z was pisał do US w sprawie zwolnienia z płacenia podatku od darowizny? Żona dostała od rodziców mieszkanie tearz pred upływem 5 lat po otrzymaniu darowizny sprzedajemy i zmieniamy na większe. Czy można w tym momencie niepłacić podatku? Ostatnio wszedlem w ten temat. Trzeba odczekac te 5 lat. Jak wczesniej sprzedacie to nie ma szans uniknac podatku. US...
Źródło: topranking.pl/1856/zwolnienie,z,placenia,podatku.php


Temat: Do pani Beniak. Sprzedaż mieszkania (z darowizny)
Do pani Beniak. Sprzedaż mieszkania (z darowizny) Witam. Tak wygląda sprawa: Rodzice chcą mi oddać jako darowiznę mieszkanie wykupine z bonifikatą. Wiem,że niebędą wówczas musieli zwrócić bonifikaty. Moje pytanie:Czy mogę odrazu po otrzymaniu aktu notarialnego o darowiźnie tego mieszkania sprzedać je? Oczywiście opłacę podatek u notariusza i czy wówczas ja przypadkiem nie zostanę obciążona zwrotem tej bonifikaty ? Mieszkanie ma wartość 168 tys zł więc podatek i wszystkie opłaty to ok 13tys zł. I jeszcze jedno co z podatkiem dochodowym po sprzedaży ( mam zamiar kupić inne mieszkanie)
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,656,19922923,19922923,Do_pani_Beniak_Sprzedaz_mieszkania_z_darowizny_.html


Temat: A CZY JA TEZ MOGE KOMUŚ POMÓC?
Małe pytanko...no moze nie całkiem małe.... Witam, Chciałabym z moim narzeczonym wziąść kredyt na mieszkanie, niestety nie wiem czy ja mogę to zrobić poniewaz w październiku zeszlego roku otrzymałam w darowiznie mieszkanie od dziadków. Tak naprawde tam nie mieszkam tylko mieszkaja dziadkowie (w darowiznie jest zaznaczone ze dziadkowie maja prawo mieszkac tam dozywotnie). Notariusz doradził nam aby mieszkanie zostało mi przekazane w formie darozwizny juz teraz, aby ominąc podatki, a nie w testamencie poniewaz jest to bardziej skompikowane. I tak własnie mieszkanie na "papierku" jest moje ale tylko tyle. Nadal mieszkam z rodzicami choc meldunek mam juz tam.W akcie notarialnym jest napisane że przez 5 lat nie moge sprzedać tego mieszkania i w momencie darowizny nie posiadam zadnego innego mieszkania i tu wlasnie zastanawiam sie czy w zwiazku z tym mogę zaciągnać kredyt z narzeczonym na inne mieszkanie? Czy jak to zrobie nie bede musiala płacic podatku od tego otrzymanego w darowiznie? Czy tylko nie będę miała ulgi podatkowej/budowlanej? I czy w zwiazku z tym mój narzeczony bedzie posiadal taką ulgę? Zaznaczam iz On nie posiada zadnego mieszkania. A może wygladałoby to wszystko inaczej gdybysmy byli juz małzenstwem? Z góry dziękuję serdecznie za odpowiedz pozdrawiam Marta p.s i czy tak naprawde moge otrzymac kredyt z narzeczonym? Czyli teoretycznie z "obca" osobą, na zakup mieszkania?
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,656,20337147,20337147,A_CZY_JA_TEZ_MOGE_KOMUS_POMOC_.html


Temat: Koszty podatk.od mieszkania otrzym. w spadku
Koszty podatk.od mieszkania otrzym. w spadku Jakie poniosę koszty podatkowe od mieszkania otrzymanego w spadku po rodzicach.Jak dotychczas sąd /wydanie postanowienia o nabyciu spadku/kosztował mnie 150 zł,w Urzedzie Skarbowym zapłaciłam 1200zł/od mieszkania o wratosci 50.000+garaż.Po otrzymaniu decyzji mam udac sie do notariusza.Mieszkanie to musze sprzedać ponieważ mam swoje mieszkanie a obecnie nie pracuję /brak pracy/i nie mam z czego zyć.Czy od sprzedaży tez musze zapłacic podatek?
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,656,45196288,45196288,Koszty_podatk_od_mieszkania_otrzym_w_spadku.html


Temat: Sprzedaż darowizny (mieszkanie)
Sprzedaż darowizny (mieszkanie) Witam. Tak wygląda sprawa: Rodzice chcą mi oddać jako darowiznę mieszkanie wykupine z bonifikatą. Wiem,że niebędą wówczas musieli zwrócić bonifikaty. Moje pytanie:Czy mogę odrazu po otrzymaniu aktu notarialnego o darowiźnie tego mieszkania sprzedać je? Oczywiście opłacę podatek u notariusza i czy wówczas ja przypadkiem nie zostanę obciążona zwrotem tej bonifikaty ? Mieszkanie ma wartość 168 tys zł więc podatek...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,656,19697827,19697827,Sprzedaz_darowizny_mieszkanie_.html


Temat: Mieszkanie w darowiznie a kredyt na inne.
Mieszkanie w darowiznie a kredyt na inne. Witam, Chciałabym z moim narzeczonym wziąść kredyt na mieszkanie, niestety nie wiem czy ja mogę to zrobić poniewaz w październiku zeszlego roku otrzymałam w darowiznie mieszkanie od dziadków. Tak naprawde tam nie mieszkam tylko mieszkaja dziadkowie (w darowiznie jest zaznaczone ze dziadkowie maja prawo mieszkac tam dozywotnie). Notariusz doradził nam aby mieszkanie zostało mi przekazane w formie darozwizny juz teraz, aby ominąc podatki, a nie w testamencie poniewaz jest to bardziej skompikowane. I tak własnie mieszkanie na "papierku" jest moje ale tylko tyle. Nadal mieszkam z rodzicami choc meldunek mam juz tam.W akcie notarialnym jest napisane że przez 5 lat nie moge sprzedać tego mieszkania i w momencie darowizny nie posiadam zadnego innego mieszkania i tu wlasnie zastanawiam sie czy w zwiazku z tym mogę zaciągnać kredyt z narzeczonym na inne mieszkanie? Czy jak to zrobie nie bede musiala płacic podatku od tego otrzymanego w darowiznie? Czy tylko nie będę miała ulgi podatkowej/budowlanej? I czy w zwiazku z tym mój narzeczony bedzie posiadal taką ulgę? Zaznaczam iz On nie posiada zadnego mieszkania. A może wygladałoby to wszystko inaczej gdybysmy byli juz małzenstwem? Z góry dziękuję serdecznie za odpowiedz pozdrawiam Marta p.s i czy tak naprawde moge otrzymac kredyt z narzeczonym? Czyli teoretycznie z "obca" osobą, na zakup mieszkania?
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,656,20726914,20726914,Mieszkanie_w_darowiznie_a_kredyt_na_inne_.html


Temat: podatek od sprzedaży mieszkania nabytego w spadku
podatek od sprzedaży mieszkania nabytego w spadku W 1991 mój syn, w drodze spadku nabył prawo do mieszkania własnościowego od krewnej II stopnia. Zapłacił wtedy wymagany prawem podatek. Nigdy nie był w owym mieszkaniu zameldowany. W tym roku mieszkanie sprzedał. Czy powinien zapłacić 10-procentowy podatek od sprzedaży? W trakcie sporządzania notarialnego aktu sprzedaży notariusz nic o tym nie wspomniał. Byłam pewna, że sprzedaż nieruchomości otrzymanej drogą spadku lub darowizny jest nieopodatkowana. Moje wątpliwości wzbudziła porada prawna Pana Paragrafa w tygodniku Angora (41). P. Paragraf odpowiada czytelniczce, która nabyła mieszkanie drogą darowizny w 2000 r. od rodziców i była w nim zameldowana przez trzy lata - napisał, że w przypadku gdyby chciała je sprzdać musi uiścić 10-procentowy podatek. (?) Proszę o wyjaśnienie moich wątpliwości. Czy...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,656,85612972,85612972,podatek_od_sprzedazy_mieszkania_nabytego_w_spadku.html


Temat: Darowizna- koszty notarialne???
Darowizna- koszty notarialne??? Proszę o radę. Moi rodzice chcą mi przepisać mieszkanie, które jest ich własnością. Jakie są koszty i jak to wygląda u notariusza? Dodam, że mieszkam w tym mieszkaniu 5 lat (jestem zameldowana), oraz chcę sprzedać to mieszkanie po roku od otrzymania darowizny. Czy będę musiała płacić podatek? Bo z tego co się orientuję, jeśli jestem zameldowana minimum rok to chyba nie muszę płacić podatku?
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,656,58147637,58147637,Darowizna_koszty_notarialne_.html


Temat: Podatek od sprzedaży mieszk. otrzymanego w spadku
Podatek od sprzedaży mieszk. otrzymanego w spadku Nabyłem w spadku po Ojcu(zmarłym w styczniu 2007 )1/4 mieszkania, również 1/4 nabyła moja Mama, pozostała 1/2 mieszkania była i jest własnością Mamy ponieważ rodzice nabyli 8 lat temu nieruchomość wspólnie. Mama jest zameldowana w tym mieszkaniu nieprzerwanie od 25 lat, ja natomiast nie. W tej chwili postanowiliśmy sprzedać mieszkanie i przeprowadzić się. Kto z nas musi zapłacić podatek w wysokości 19 % i od jakiej części ?
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,656,65695571,65695571,Podatek_od_sprzedazy_mieszk_otrzymanego_w_spadku.html


Temat: Darowizna części domu i jeg późniejsza sprzedaż
Darowizna części domu i jeg późniejsza sprzedaż 1) Aktem darowizny mam otrzymać od rodziców (ja i siostra)dom. Moja część według wyceny jest warta na chwilę obecną 600 000. Siostra chce ją ode mnie odkupić. Z tym, że notarialną umowę kupna sprzedaży chce podpisać teraz (na cenę z wyceny-tłumaczy, że chce zrobić remont domu jako właścicielka całości), a pieniądze chce mi zapłacić po około 10 latach. Czy mogę zabezpieczyć się notarialnie przed ewentualną inflacją oraz tym, że za około 10 lat ceny domów znacznie wzrosną i za otrzymane pieniądze nic nie kupię ani nie wybuduję? 2) Czy muszę zapłacić podatek od tej darowizny, jeżeli jestem w tej chwili współwłaścicielką innego mieszkania? 3) W jakiej wysokości będę musiała zapłacić podatek gdy sprzedam swoją część domu tuż po otrzymaniu darowizny?
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,897,67740952,67740952,Darowizna_czesci_domu_i_jeg_pozniejsza_sprzedaz.html


Temat: Kiedy można sprzedać otrzymane w darowiźnie mieszk
Kiedy można sprzedać otrzymane w darowiźnie mieszk Moi rodzice chcą darować mi oraz mojemu mężowi mieszkanie spółdzielcze. Chcielibyśmy potem to mieszkanie sprzedać i kupić coś większego. Czy zapłacimy po sprzedaży będziemy musieli zapłacić podatek od darowizny? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,897,76069287,76069287,Kiedy_mozna_sprzedac_otrzymane_w_darowiznie_mieszk.html


Temat: Bez podatku od rodzinnego spadku
Oczywiście, że masz rację - a chyba jest jeszcze gorzej, bo pod rządami obecnych przepisów, sprzedaż mieszkań otrzymanych w spadku jest zwolniona z podatku dochodowego. Jestem pewna, że jedyne co zdecydowana większość dzieci w naszym kraju dziedziczy po swoich rodzicach to mieszkanie. I właśnie ta wartość jest objęta największymi restrykcjami, bo żeby nie zapłacić podatku spadkowego nie można tego mieszkania sprzedać przez określony czas, a teraz dołożyli do tego obowiązek bycia zameldowanym w nim; a potem i tak trzeba będzie zapłacić podatek dochodowy. A jeżeli otrzymasz w spadku 1 mln w gotówce, to ... żaden poseł, senator, dziennikarz czy inny komentator tego nie zauważył... Podatek spadkowy powinien być, ale kwota wolna od niego powinna być dużo większa i powinna obejmować również mieszkanie - przecież to...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,30,52316980,52316980,Bez_podatku_od_rodzinnego_spadku.html


Temat: Czy zapłacę podatek za sprzedaż mieszkania?
Czy zapłacę podatek za sprzedaż mieszkania? Znalazłem to w artykule gazety: "Jeśli będziesz chciał sprzedać odziedziczony bądź podarowany dom (albo mieszkanie) przed upływem pięciu lat, podatku nie zapłacisz, jeśli się w ... mieszkaniu mieszkam z rodzicami i jestem od urodzenia tu zameldowany. Czy mam rozumieć że po otrzymaniu w darowiźnie od rodziców tego mieszkania mogę je od ręki sprzedać i nie płacić podatku???...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,24,59955116,59955116,Czy_zaplace_podatek_za_sprzedaz_mieszkania_.html


Temat: zmiana banku a ulga odsetkowa?
dzieki. Zapis ten jednek literalnie nie doprecyzowuje, ze chodzi o sprzedaż dowolnego mieszkania, tzn zarówno tego którego dotyczyla ulga odsetkowa jak i innego mieszkania. Choc traktując go ogólnie - obejmuje wszystkie przypadki :( Czyli np. jesli spłacam kredyt na nowe mieszkanie i korzystam z ulgi odsetkowej, a nastepnie po jakims czasie sprzedam inne mieszkanie (np darowizne po rodzicach / babci) i pieniedzmi ze sprzedazy tego drugiego mieszkania bede chciał spłacić kredyt na nowe (to w ktorym mieszkam) - to wowczas musze zapłacic podatek 10% od traksakcji sprzedaży starego mieszkania, tylko dlatego ze korzystalem z ulgi odsetkowej ? W takim razie, jeżeli w perspektywie mam możliwośc otrzymania od rodziców / babci starego mieszkania, ktore bede chcial sprzedać, zeby spłacić kredyt na nowe w którym obecnie...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,624,32003090,32003090,zmiana_banku_a_ulga_odsetkowa_.html


Temat: Pytanie o wkład własny
podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/6013,zameldowanie_liczy_sie_wstecz_od_daty_sprzedazy_domu.html Myślę, że to rozwiązuje sprawę, mogę sprzedać mieszkanie choćby na drugi dzień po otrzymaniu. Mam jeszcze pytanie, może ktoś mi odpowie. Mieszkanie jest rodziców, mogliby darować je mi i bratu. Jak to się dokonuje? Każdy dostaje po 50%? Przy sprzedaży, jako sprzedający występują dwie osoby (ja i brat)? Czy nie zmienia to sytuacji podatkowej? Zasad skorzystania z ulgi meldunkowej?
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,624,83130183,83130183,Pytanie_o_wklad_wlasny.html


Temat: Kupno mieszkania a darowizna
Cavallino wrote: Użytkownik "witek" <witek7205_s@gazeta.pl.invalidnapisał w wiadomości | yusuf wrote: | Nie prościej darować rodzicowi kasę na zakup tego mieszkania? | No właśnie pewnie prościej, tylko pieniądze będą z kredytu i nie wiem, | czy bank się na to zgodzi (oczywiście zapytam, tylko muszę się | wybrać), dodam że dla ułatwienia całej operacji kredyt hipoteczny | będzie pod hipotekę mojego mieszkania, a nie nowo kupowanego. | a nie możecie wziąć kredytu razem i kupić mieszkania razem. | Bankowi powinno zwisać. Tylko wtedy darowiznę będzie dawał co miesiąc, spłacając raty za mieszkanie rodzica. To dopiero formalności sporo a i zwolnienie podatkowe przez te lata może zniknąć. Choć ciekawe czy umowa darowizny zawarta teraz, na wypłatę darowizny w ratach, obejmujących kwotę darowizny+odsetki podpadłaby pod podatek teraz, czy w momencie otrzymania. Jeśli notarialnie to teraz, w momencie podpisywania aktu, jeśli nie, to w momencie spełnienia czyli dania pieniędzy. Z drugiej strony zatanawiam się czy w ogóle zapłaciłbyś jakikolwiek podatek jakbys ojcu mieszkanie podarował. Raczej nie. Bo 10% podatek od przychodu zamienili na 19% od dochodu czyli cena sprzedaży  minus cena kupna. W twoim przypadku wyniósłby on zero. A ze strony ojca darowizna i tak jest przecież zwolniona więc on tez nie zapłaci Problem mają jedynie ci, którzy mieszkanie dostali a nie kupili i chcą go sprzedać, bo u nich koszt kupna wyniósł zero i dowali ich 19% od całej ceny. Ty nawet jakbyś to mieszkanie sprzedał na rynku to i tak zapłaciłys 19% od różnicy a nie od ceny. To ojciec zapłaciłby 19% gdyby to mieszkanie chciał później sprzedać. Moim zdaniem w ogóle nie masz żadnego problemu
Źródło: topranking.pl/1853/kupno,mieszkania,a,darowizna.php


Temat: Udział w nieruchomości w trakcje budowy
musiał tego opodatkować (np. jako darowizna lub dodatkowy dochód)? współwłaściciele tak / podatki tak 2. Jaki to musi być dokument, czy musi być potwierdzony notarialnie i jakie są koszty (bardzo ogólnie)? ... więcej niż ich udziały, tak -  ponieważ mam brata, czy mogę zapisać, że mam prawo bezwarunkowo spłacić jego część, na podstawie wyceny rzeczoznawcy w umowie sprzedaży nie bardzo. - czy mogę zapisać, że to ja z uwagi na 87,5% udziałów po śmierci rodziców bezwarunkowo decyduje o nieruchomości (żebym nie dowiedział się nagle ze chce abym mu wydzielił np 25 m2 domu bo...
Źródło: topranking.pl/1854/udzial,w,nieruchomosci,w,trakcje,budowy.php


Temat: Podatek od spadku i darowizny
<ul@poczta.onet.plwrote in message Witajcie, Przedstawię krótko moją sprawę. Dostałam w darowiźnie od moich rodziców mieszkanie spółdzielcze własnościowe o powierzchni 60 m kw. Nie mam innej nieruchomości, więc nie płaciłam podatku. Dzisiejsza ... decyzje i wynakjal, nie traci prawa do ulgi. Mysle, ze tu powinno byc podobnie. Dostala Pani mieszkanie "na cele mieszkaniowe". Potem losy potoczyly sie inaczej.. chyba nie ma powodu do obaw. De facto w tym mieszkaniu jestem zameldowana ale nie mieszkam tam. Obecnie mój mąż otrzymał spadek po dziadku który zamierza spieniężyć i nabyć mieszkanie na wolnym rynku. Moje pytanie jest takie. Jak zakup tego mieszkania (będzie to majątek mój i męża) To juz decyzja meza. Jesli za pieniadze uzyskane ze sprzedazy majatku odrebnego kupi mieszkanie, moze byc jego majatkiem odrebnym (tak Panie Gwidonie ?).  wpłynie na otrzymane wcześniej przeze mnie mieszkanie w darowiźnie? Mysle, ze zadne. Jakie podatki nas czekają? no... od spadkow i darowizn.. jesli maz otrzyma rzeczy ruchome, to nie wiem jak z "dochodem ze sprzedazy jesli sprzeda przed uplywem 6 miesiecy", a jesli nieruchomosc, to znow chya trzeba bedzie poczekac, lub zadeklarowac ze pojdzie na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. (tu nie ma zastrzezenia, czy ktos juz mieszkanie ma...) Czy jest korzystne żeby to mieszkanie które zamierzamy kupić było tylko własnością męża? Dziękuję za informacje, Ula To sa zlozone sprawy. Zalezy co cchecie kiedys...
Źródło: topranking.pl/1855/podatek,od,spadku,i,darowizny.php • jak;urzadzic;sypialnie;wielofunkcyjna
 • tynki wewnetrzne koniec maja
 • kasia cerekwicka zostaF1
 • maxwell dzieci alkohol narkotyki
 • write java
 •  Odnośniki
   : Witaj na ironia-i-bol
   : kiedy zaczac wprowadzac mleko modyfikowane u dzieci karmionych piersia
   : kiedy uczniowie podstawówek dostana wyniki egzaminu klas 6
   : kiedy wchodzi w zycie ustawa o zakwaterowaniu Wojska Polskiego
   : kiedy przejsc na normalne mleko przy skazie bialkowej
   . : : .
  Copyright (c) 2008 Witaj na ironia-i-bol | Designed by Elegant WPT